Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Povolební mediální mystifikace a vláda proEU, pro-dluh, pro-nic

1. 06. 2010 2:30:17
Mediální manipulaci se snadno podléhá. Všichni tak v dnešních dnech žijí v tom, že naše vláda bude pravicová, ti (tvářící se jako) renomovanější ji prohlašují za středopravou. Jakýkoli komplexnější název by byl nevhodný - hoi polloi jej nepoberou. Přitom víme, že bude: proevropská, zadlužovací, přerozdělovací, ergo nepravicová.

U mladých prý vítězí pravice. Pravice ale přeci vystupuje proti regulaci. Té přichází nejvíce z EU. Nicméně já ve výsledcích ani jednu euroskeptickou stranu nevidím. To, co se tu konce května událo, nebylo vítězství pravice - mladí nevolí pravici, je jen trendem a módou být proti Paroubkovi.

1. Propadlé hlasy

Takřka fenomén - lidé mají strach, aby jejich hlas nepropadl, a tak volí stranu, která neodpovídá jejich zájmům. Ovšem ne všichni. 985075 hlasů takzvaně "propadlo", tedy téměř jeden milion lidí nemá ve sněmovně svého zastupitele - politika reprezentujícího jejich názor. To je hodně, je to téměř 20% voličů. Je potřeba to vnímat, jsou to většinou lidé, kteří mají skutečně vlastní názor a nerozhodují se dle toho, jak se jim řekne v televizi dle průzkumů. Zbylé více než 4 miliony lidí své zastupitele má a netvrdím, že všichni jsou ovce - zajisté mnoho lidí reflektuje (nebo má pocit, že reflektuje) své zájmy ve stranách, které zvolili.

2. Vládní koalice - strany ODS, TOP09, VV

Říkat se jim má "koalice rozpočtové (z)odpovědnosti", přičemž ta (z)odpovědnost je naprosto identická se situací, ve které by vyhrál volby Jiří Paroubek v takovém rozsahu, aby mohl vládnout. Všechny strany - ale skutečně naprosto všechny - chtějí do roku 2014 (a teď neřeším jakým způsobem) stáhnout každoroční deficit na 3% HDP. Socialisté se s tou "středopravicí" hašteřili akorát o to, zda vyrovnaný rozpočet má mít premiéru v roce 2017 nebo 2018. To je přeci tragédie a mimojiné důkaz, že lidem u volem nešlo - nemohlo jít - o skutečné vyrovnání rozpočtu.

Strana Věci veřejné se (podobně jako minule Zelení) líbivě vymezila proti celé garnituře. Většina jejich voličů vám neřekne, jaké jsou programové cíle VV a na dotaz, proč je volili, odpovědí, že neměli koho jiného. Díky marketingu (rozuměj sponsoringu) dokázala tato strana odchytat reklamou dostatek nespokojených. Věci veřejné jsou garancí toho, že ODS nesplní nic ani ze zbytků ze své původní ideologie. Koneckonců, ta současná (prázdná) byla prezentována prázdnými slovy na billboardech po celé zemi.

3. Středová politika

Politika středu je obecně proklamována a na dotaz většinou lidí zodpovídána jako taková, která si bere trochu zleva, trochu zprava, vytvoří geniální koktejl skutečně uvážlivých a rozumných názorů a zájmů. Středová politika si bere z politických směrů jen to dobré, škrtá to špatné. Zájem na dobrém, spokojeném, všestranně zabezpečené životě od narození máme snad všichni. Nebo skoro všichni. Taková většina, že není třeba hlasovat. (pozn. 1)

Média protežovala konkrétní strany a tyto konkrétní strany pak měly relevantní výsledky ve volbách. Už jen znělka předvolebních speciálů na veřejnoprávní ČT, jejíž profesionální moderátor nedokázal ani v přímém přenosu skrýt nadšení z výsledků, podílejíc se na bombardování diváků a posluchačů derivacemi informací, vytváří takové společenské klima, ve kterém se těžko vysvětluje neexistence a falešnost středu. Ten teoretický střed vždy povede doleva, podobně jako EU musí vést k těsnější integraci a centralizaci, aby fungovala dál (rozumějme odložila nebo poodsunula svůj nevyhnutelný rozpad).

4. Proevropanství

Jak jsem zmínil v předešlém článku a jak se naplnilo po letošních volbách, naše politická scéna a zejména budoucí vláda bude ryze proevropská. Proto jen krátce - EU je krystalicky čisté levicové uspořádání, mezi jehož hlavní jmenovatele patří centralizace, regulace, multikulturalismus (včetně pozitivní diskriminace) a samozřejmě pod tím vším masmédia. Evropský parlament nemůže iniciovat vznik eurozákonů a eurosměrnic, to může jen Komise o 27 členech (od 2014 jen o 18 rotujících členech), kterou nikdo nevolí. Zákonodárná moc Evropské unie není přímo odpovědná žádnému občanovi EU. EU, znající po té dlouhé historii lidstva konečně recept na instatní dobro (nebo chcete-li "Dobro"), je mírovou cestou získávané to, co se Hitlerovi nepodařilo získat cestou válečnou.

Ztrácí se svoboda na úkor bezpečí. Jsme mystifikováni, že jde o volný pohyb osob a zboží, zejména pak také nutnost konkurovat ostatním kontinentům. To s EU prakticky nesouvisí.

Rád bych se centralizaci a konkurenci věnoval v některém z dalších článků, a proto nebudu nijak rozšiřovat úvahu na toto téma. Co se týká ztráty svobody v rámci EU pro zajištění bezpečí, uzavřu článek částečnou citací (pozn. 1):

Za tónů Ódy na radost "se stěhujeme z privátního rodinného domku do nablýskaného "komunálního bytu" Evropské unie. Má společnou kuchyň, sociální zařízení i koupelnu a ložnice v něm nelze na noc zamknout. Chtěli jsme to, protože je to údajně racionálnější a bezpečnější bydlení. Pouze se v tom nedá svobodně žít." Časem pak poznáme, že "je to ve skutečnosti moderně vybavené vězení" a návrat "zpátky do soukromí opuštěného rodinného domku, v němž jsme si o svých historicky a kulturně podmíněných zájmech rozhodovali sami, bude daleko obtížnější, než si dnes umíme vůbec představit".

______________________________________________

Pozn. 1: "Zájem na dobrém, spokojeném, všestranně zabezpečené životě od narození máme snad všichni. Nebo skoro všichni. Taková většina, že není třeba hlasovat." - Petr Hájek, Smrt ve středu

Autor: Jiří Rybář | úterý 1.6.2010 2:30 | karma článku: 19.84 | přečteno: 1358x

Další články blogera

Jiří Rybář

Kdo kouří, ten je terorista

Po letech chaosu a anarchie se Česká republika vrátí do civilizované Evropy. Do vlády míří návrh protikuřáckého zákona, za který by se nemusel stydět ani Leoš Heger, ve své době také velký bojovník za zdraví národa a vyslanec armády Dobra, která vás má za nesvéprávné děti.

30.3.2015 v 8:30 | Karma článku: 28.57 | Přečteno: 755 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Ziegler

Okupanti jsou v Moldavsku nikoliv v Pobaltí

Moldavský parlament vyzval ruské vojáky v Podněstří, aby opustili území jejich země. To je velký rozdíl proti pobaltským republikám, kde s umístěním jednotek NATO tamní zákonní představitelé souhlasí.

23.7.2017 v 12:40 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Jitka Mikysková

O migranty z Afriky evropské země nestojí, ale V4 dostala zase vynadáno

V4 to tento týden opět schytala od italského premiéra Gentiloniho, aby Itálii nepoučovala, ale přitom v dopise, který mu zaslala, se například uvádí, že před vpuštěním migrantů do Evropy je třeba odlišit uprchlíky od ekonomických

23.7.2017 v 12:28 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 2 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K cirkusu kolem Chrámové hory

To, co se nyní v hlavním izraelském městě děje, mám na mysli po zavraždění dvou drúzských příslušníků izraelské pohraniční policie, se jinak než cirkus označit nedá. Má to ovšem dalekosáhlé důsledky.

23.7.2017 v 9:40 | Karma článku: 31.34 | Přečteno: 652 | Diskuse

Jan Dvořák

Vladimír Špidla nám udělal radost - potvrdil, že se můžeme na penzi těšit

Už předem se omlouvám za troufalost použít množného čísla - jsem si však jistý, že bývalý premiér a eurokomisař udělal radost jak dnešním juniorům, tak i starším občanům. Rovněž těm, co teprve na český svět přijdou.

23.7.2017 v 8:56 | Karma článku: 14.31 | Přečteno: 413 | Diskuse

Karel Januška

Chceme funkční a právní stát

Je to první cíl politického uskupeni ANO. V Otevřeném dopise jsem oslovil i tuto stranu. Zatím jsem neobdržel žádné vyjádření.

23.7.2017 v 5:47 | Karma článku: 12.41 | Přečteno: 303 | Diskuse
Počet článků 21 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3189
IT konzultant se zájmy o svět, ve kterém žije.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.